Blog

Para yatırmadan önce hüküm ve koşullarımızı okuduğunuzdan emin olun.
Bonusları olan ödeme yöntemlerini kullanmayı öneririz.

Whatsapp Nereye Yedekliyor?

Whatsapp Nereye Yedekliyor?

Ücretsiz mesajlaşma uygulamaları arasında en çok tercih edilen WhatsApp oluyor. Bu uygulama akıllı telefon kullanıcıları tarafından yoğun bir şekilde kullanılıyor. Yapılan yazışmalar ise belirli aralıklarla yedekleniyor. Bu sayede telefonunuzdan sildiğiniz yazışmaları yeniden görme şansına sahip oluyorsunuz. Peki, WhatsApp nereye yedekliyor? Yedeklenen mesajlar nereye kaydediliyor? 

WhatsApp yedekleme işlemini her gün otomatik olarak sabah 4’te yapıyor. En son yedeklemeyi geri yüklemek isterseniz bu uygulamayı telefonunuzdan silip yeniden yüklemeniz gerekiyor. Bu işlemi yaptığınızda, uygulamayı yeniden yüklerken mesaj geçmişinizi yeniden yüklemeniz isteniyor. Bu durumda “geri yükle” seçeneğini işaretlerseniz daha önce telefonunuzdan sildiğiniz mesaj geçmişinizin yeniden telefonunuza yüklenmesini sağlayabilirsiniz. 

Yedeklenen Mesajları Nasıl Bulurum?

Öncelikle hesabınız bulut hesabına yedeklenmiş olabilir. Bu nedenle kısa bir kontrol yapmanızı tavsiye ederiz. Bulut hesabınızın yedeklenip yedeklenmediğini anlamak için şu seçenekleri takip etmeniz gerekiyor. 

o iOS işletim sistemine sahip telefonlar için 

Whatsapp – Ayarlar – Sohbetler – Sohbet Yedeği 

o Android işletim sistemine sahip telefonlar için 

Whatsapp – Ayarlar – Sohbetler – Sohbet Yedeği – Google Drive 

Bu arada telefonun hafızasında yapılan yedeklemeye ulaşmak için de sırasıyla şu seçenekleri tercih etmeniz gerekiyor: 

Dosya yöneticisi – dahili depolama birimi ya da SD kart – Whatsapp – database

Dosyaya ulaştığında son yedeklemenin tarihini de görebilirsiniz. Bu sayede en son hangi yazışmaların yedekleme dosyasına kaydedildiğini de görmüş olacak ve aradığınız bilgiye çok daha kısa sürede ulaşabileceksiniz. 

Whatsapp Yedeklemeyi Başka Bir Dosyaya Yapar mı?

Konuyla ilgili en çok merak edilen hususlardan biri de bu uygulamanın farklı bir dosyaya ya da farklı bir yere yedekleme yapıp yapmadığıdır. Aslında bu konuda endişe duyanlar genellikle yedeklenen mesajlaşmaları yedek dosyadan da silmek isteyenler oluyor. Yani yazışmaların hiçbir yerde kayıtlı olmasını istemeyenler yedek dosyayı sildikten sonra farklı bir yerde kayıt kalmış olabilir mi sorusuna yanıt arıyor. Whatsapp söz ettiğimiz dosyalar dışında, herhangi bir yere yedekleme yapmaz. Ancak ekstra uygulamaları telefonunuza yüklediyseniz ya da Whatsapp ile entegre çalışan farklı uygulamalar kullanıyorsanız bu durumda sorunuzun yanıtı değişir. Ayrıca Whatsapp yedekleme özelliğini kapatma şansına da sahip olduğunuzu belirtelim.

Geri